Історія інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій (ІКНІТ) бере свій початок із  заснування кафедри обчислювальної техніки і моделювання технологічних процесів у 1986 році на технологічному факультеті УкрДЛТУ (НЛТУ України). У 2014 році внаслідок реорганізації університету, кафедра отримала назву кафедри інформаційних технологій (ІТ) та увійшла до складу Інституту деревообробних та комп'ютерних технологій і дизайну.

Засновником кафедри та першим завідувачем був професор, доктор технічних наук Плахтина О.Г. Згодом керівництво переймали відомі науковці, такі як доцент, кандидат фізико-математичних наук Дорожовський Є.С. та професор, доктор технічних наук Соколовський Я.І. У 2020 року кафедру ІТ очолив доцент, к.т.н. КРОШНИЙ Ігор Миколайович.

Кафедра активно розвивалася, розширюючи спектр напрямів підготовки фахівців. У 2004 році розпочато підготовку бакалаврів за спеціальністю «Інформаційні технології проектування», а у 2006 році був здійснений перший набір студентів на базі ОКР молодшого спеціаліста. З 2008 року відбувся перший випуск бакалаврів і розпочалася підготовка спеціалістів і магістрів за спеціальністю «Інформаційні технології проектування», наступницею якої стала  спеціальність 122 «Комп'ютерні науки».

З 2017 року кафедра ІТ розпочала підготовку студентів за новими спеціальностями: 126 Інформаційні системи та технології та 121 Інженерія програмного забезпечення (згідно зміненої класифікації). Навчально-методична робота кафедри спрямована на надання студентам фундаментальної підготовки з інформаційних технологій та комп'ютерно-інформаційних систем.

В 2022 році зі складу кафедри інформаційних технологій (ІТ) виокремилася кафедра інформаційних систем та комп’ютерного моделювання (ІСКМ), яку очолив доц. СТОРОЖУК Олександр Леонідович, а в 2023 році – кафедра інженерії програмного забезпечення під керівництвом доц. ЯЦИШИН Світлани Іванівни. Після створення ННІ КНІТ кафедру ІТ було перейменовано на кафедру комп’ютерних наук, її очолила доц. БОРЕЦЬКА Ірина Богданівна.

Із 2023 року до структури ННІ КНІТ увійшла кафедра математики і фізики (ФМ), очолювана проф., д.ф.-м.н. ПРОЦАХ Наталією Петрівною із липня 2019 року. Кафедра ФМ має близько 80 років історії та накопиченого досвіду об’єднаних кафедр математики та кафедри фізики НЛТУ України.

На кафедрі МФ ведеться науково-дослідна робота за такими основними напрямами:

• крайові задачі для нелінійних еволюційних рівнянь;
  • математичне моделювання контактної взаємодії пар тертя;
  • напружений стан в пружних тілах з чужорідними включеннями;
  • визначення міцності і довговічності пружних і пружно-пластичних тіл, підданих дії статичного і циклічного навантаження;
  • дослідження центрів забарвлення в кристалах галогенідів двовалентних металів.

Кафедра також характеризується активною участю студентів у науково-дослідній роботі та олімпіадах. Щороку проводяться всеукраїнська та університетська науково-технічна конференція, конференції молодих вчених та науково-методичні семінари. Кафедра активно використовує сучасну комп'ютерну техніку, має спеціалізовані навчальні лабораторії та забезпечує дистанційне навчання через систему Moodle. Крім того, у 2014 році був створений спеціалізований підрозділ, пов'язаний з компанією Autodesk.

Інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій, який утворився продовжує розвивати традиції кафедр та співпрацює з українськими та міжнародними університетами та ІТ-компаніями, прагнучи залишатися на передовому рівні в галузі освіти та науки.

ННІ КНІТ систематично організовує зустрічі представників ІТ компаній («SoftServe», «Global Logic», «EPAM Systems», «PR Solutions», «Intellias», «Noltic», «Іbit progress» та ін.), із здобувачами вищої освіти та викладачами, на яких обговорюються питання співпраці, удосконалення освітніх програм та підготовка сумісних заходів.